Gezilecek Yerler

Behramkale - Assos Antik Kenti - Antik Liman

Behramkale (Assos), Ayvacık İlçesi’ne 18 km uzaklıktadır. Babakale'den Küçükkuyu'ya kadar uzanan bölge Assos adıyla anılmaktadır. Assos Antik Kent’in en önemli özelliği, antik çağlardan günümüze kadar bölgedeki yerleşimin devamlılığıdır. Behramkale Köyü, Assos Antik Kenti'nin 4 km. uzunluğundaki surlarının içinde bulunmaktadır. Assos Bölgesi’nde arkeolojik kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın maddi desteği ile sürdürülmektedir.

Assos, M.Ö 7.yy.‘da Aioller tarafından kurulmuştur. Aristoteles’in Assos’ ta, Behramkale Köyü’nde felsefe okulu kurup 3 yıl bu okulda ders verdiği bilinmektedir. Behramkale Köyü girişinde ziyaretçileri karşılayan bir Aristoteles heykeli bulunmaktadır.

Behramkale Köyü’nün en yüksek tepesinde, 238 m. rakımda bulunan Athena tapınağı Anadolu’daki dor düzeninde inşa edilen tek tapınak olması nedeniyle özeldir. 12 Olympos tanrısından biri olan Athena’ya adanmıştır.

Assos, 14. yy’a kadar değişik kültürlerin merkezi olup 14. yy.’ dan sonra Osmanlı ve Türk himayesine girmiştir. Osmanlı zamanında Tuzla Çayı üzerine kurulmuş olan 600 yıllık Hüdavendigar Köprüsü, taş mimarisi ve hala orijinalliğini koruyan kemerleri ile görülmeye değer tarihi ve mimari eserlerdendir. Bu köprü üzerinde hala yürüyüş yapılabilmektedir.

Assos Antik Liman; pansiyonları, butik taş otelleri, dar sokakları, balık lokantaları ve tertemiz deniziyle tatil yapmak ve konaklamak için eşsiz bir yerdir. Limana inen yol, arabanızla gideceğiniz oldukça dik bir yol olsa bile Antik Liman görmeye değer bir yerdir. Günü geçirmek, denize girmek veya çay bahçesinde oturmak, deniz kokusunu içinize çekmek isterseniz oturup keyif yapılacak işletmelerin sayısı artıyor. Dilerseniz limana inen yol üzerinde manzaraya karşı keyif yapmak da mümkün.

Kadırga Koyu

Korubaşı Köyü’ne 11 km uzaklıkta olup aracınızla rahatlıkla gidebileceğiniz bir konumdadır. Tertemiz kumsalı ve denizi, sahil boyunca yan yana kurulmuş nispeten hareketli plaj ve işletmelerden keyif alanlar için ideal bir koydur. Kumsalı küçük çakıl ve taşlardan oluşmaktadır.

Sivrice Koyu

Korubaşı Köyü’nden 6 km uzaklıkta bulunan bu eşsiz koya aracınızla rahatlıkla inebilirsiniz. Bölgedeki yolların tamamı asfalt yoldur. Masmavi, yemyeşil ve turkuaz renk tonlarını barındıran berrak mı berrak denizi ve sahil boyunca yer alan balık lokantaları ve iskeleleriyle olduğu kadar sıcak karakterli, doğaya ve denize saygılı insanlarıyla, yumuşak iklimi ve doğası ile keşfedilmemiş bir cennettir. Denizi kum olan ender koylardan biridir. Serin su sevenler için denizi muhteşemdir.

Sokakağzı

Korubaşı Köyü’ne 12 km uzaklıkta olup bu koy ismini, Sokak deresinin döküldüğü yer olduğu için Sokakağzı olarak almıştır. Yeşil ve mavinin buluştuğu, doğallığını kaybetmemiş ve beton yapılaşmaya dayalı tatil anlayışından uzak, sessiz ve sakin bir koyumuzdur. Mütevazi kumsalı ve lokantaları ile deniz, kum, güneş yanında sessizlik ve sakinlik arayanlar için doğal güzelliktir.

2018 yılında ilki düzenlenen “Sokakağzı Festivali” bu sahilde yapılmaktadır. “Yaşamı savunmak, hele ki sağlıklı bir ömrü savunmak en doğal hakkımızdır.” diyen Festival Yöneticileri atalık tohumları korumak, doğal üretici ile tüketiciyi buluşturmak gayesindedir.

Yeşil Liman

Mavi suları ve zeytinlikler önünde yer alan tamamen bakir plajı deneyimlemek isterseniz, yanınıza gün boyu ihtiyaç duyabileceğiniz tüm malzemeleri de alarak koya inebilir, denizin ve taşlık kumsalın keyfini çıkarabilirsiniz. Koya iniş yolu asfalt ve rahat.