Köylerimiz

Korubaşı Köyü

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine bağlı eski adı Burgas olan Korubaşı Köyü Tarihi Assos ve Behramkale Köyü’ne 7 km uzaklıktadır. Eski roma ve Bizans dönemindeki ismi Burgas olup Türkçe’mizdeki ismi Güzelbahçe anlamına gelen Berkoz’dur. Şimdiki ismi Korubaşı’ nın ise tahribata uğramadan önce ormanlık alanında başında kurulu olmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Troya Kültür Rotası’nın bir bölümünü oluşturan antik parke taş yol, köyün içinden gelerek asfalt yola uzanmakta ve belirgin bir şekilde yüzeye çıkmaktadır. Yürüme yolunun genel yapısını koruduğu göze çarpmaktadır ve asfalt yolu geçerek Assos’a deniz seviyesine kadar indiği tahmin edilmektedir.

Köy meydanında ağaçların altında yer alan çay bahçesi, ahşap masa ve sandalyeleri, çeşmebaşı gölgesi ve sıcacık ortamı ile köylümüzün buluşma yeridir. Taş evlerle donanmış sokaklarımız görülmeye değerdir.

250 haneli köyümüzün geçim kaynağı en başta zeytin olmak üzere tarım ve hayvancılıktır.

Kulfal Köyü

Kulfal Köyü, Ayvacık İlçesi’ne 23 km, Assos’a 10 km uzaklıkta olup, Paşaköy ve Korubaşı Köyü arasında kalmaktadır. Köylerle, ilçe ve koylarla arasındaki bağlantı yollarının asfalt olması nedeni ile ulaşım oldukça kolay ve rahat gerçekleşmektedir. Yöre halkının en önemli geçim kaynakları zeytincilik ve hayvancılıktır. Kulfal köyünde bir de maden ocağı bulunmaktadır.