Özden ve Deniz

BİZİM HİKAYEMİZ

Özden ve Deniz, bizler ilkokul çağlarındaki sıra arkadaşlığımız sonrası aradan geçen 30 yıldan sonra bir okul toplantısında tekrar karşılaştık. Birbirinden çok uzak ve farklı yollarda ilerleyen hayat hikayelerimiz bizi şimdiki kimliğimize dönüştürürken, bugün ve olduğumuz halimiz ile aslında ne kadar birbirimize hazır olduğumuzu ve uyumlandığımızı fark ettik zaman içinde. Ve bu defa kenetlendik birbirimize. 2018 yılında evlenerek “ÖzDeniz” olarak bir olmayı seçtik yaşam yolumuzun kalanını birlikte yürümek niyeti ile.

Yaşam amacımız haline gelen “Lavanta Yetiştiriciliği” projemizin ilk filizleri de birlikteliğimizle eş zamanlı olarak yeşermeye başladı. Bu fikrin ilk tohumları kalbimize 10 yıl önce atılmıştı. Biz birbirimize inanarak güçlendirdik projemizi ve gerçekleştirmek adına somut adımlar atmak üzere harekete geçtik.

İstanbul dışına çıkmak ve doğa ile bir olmak istediğimizden emindik, fakat öncelikle projemize uygun özelliklerdeki ve aynı zamanda da yaşantımızın geri kalanını geçirebileceğimiz yeri belirlememiz gerekiyordu. Yurdumuzun en güneyinden başlayarak kuzey egeye kadar uzanan seyahatlerimizden sonra Çanakkale Ayvacık bölgesini seçtik yerleşmek için. 2018 Aralık ayında, Kulfal köyünde, 11 dönüm bir arazi edinerek başladık yeni yaşam yolumuza. Sonraki yıl, 2019 Aralık ayında ilk lavanta fidelerimizi diktik tarlamıza. Bulgaristan’dan gelen 9300 adet Lavandula Angustifolia fidesini arazimizin 5 dönümlük bölümüne diktik ve köklerimiz bu topraklarda büyüyor artık. İlk lavanta hasadımızı 2020 Haziran ayı sonunda büyük coşku ile yaptık. Pandemi dönemi uzak kaldığımız lavantalarımız ilk yılında bile çok iyi kalitede yağ verdi. Bunun üzerine kendi ürettiğimiz lavanta uçucu yağımızı ve lavanta hidrosolümüzü kendimize ait bir marka ile son kullanıcıya kendi ellerimizle sunmak istedik ve kendi markamızı yarattık.

Şimdilerde İstanbul’da yaşamaya devam ederken Korubaşı köyünde kiraladığımız 55 m2 ‘lik köy evimizde hafta sonlarımızı geçiriyoruz ve bulduğumuz her fırsatta köyümüzde alıyoruz soluğu, havası temiz, doğası bakir... Gelecek hedefimiz köy hayatını ve doğal yaşamla uyumlu hayatı kendi arsamızda yapmayı planladığımız evimizde devam ettirmek.

İkinci lavanta hasadımızı, 2021 Haziran ayında sevdiklerimizle ve sağlıklı günlerde neşeli bir hasat şenliği ile yapmayı umutla hayal ediyoruz. Tüm lavanta sevenleri ve doğal yaşam özlemi çekenleri köyümüze ve tarlamıza bekleriz. Sağlıklı günlerde görüşmek ve doğanın, doğal yaşamın huzurunu birlikte paylaşmak dileği ile…

Özden GÜN YAZICI Kimdir?

10 Ocak 1973 ‘te Erzincan’da dünyaya geldim. Kendimi bildim bileli İstanbul’da yaşadım. İTÜ Çevre Mühendisliği Yüksek Lisans mezunuyum. 1997 yılında başlayan Çevre Mühendisliği kariyerim kurumsal firmalarda 2018 yılına kadar profesyonel olarak devam etti. 2018 Ekim ayından itibaren evden ve bağımsız olarak proje bazlı mühendislik hizmeti vermeye devam ediyorum.

Diğer yandan Nefes, Mindfulness Meditasyon, Yoga ve Mandala Eğitmenliği yapıyorum. Online dersler ve atölyeler düzenliyorum. Kendimi şifalandırmak niyetiyle başlayıp eğitmenliğe evrilen yolumda bana engin bilgileriyle ve varlıkları ile çok şey katan ve isimlerini anmadan geçemeyeceğim; Ebru Şinik, Neslihan İskit, Merih Kenet, Deniz Bağan, Taner Uncu, Banu Çadırcı, Dilek Bulutlar, Uğur Başak Arpacıoğlu, Berivan Aslan Sungur, Aslıhan Aksun ve Günsu Engin gibi çok değerli eğitmenlerle çalışma şansına sahip oldum.

Kendime en iyi gelen bütünsel sağlık tekniklerini günlük yaşantımda uygulayarak; bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi olmaya ve dengede yaşamaya çalışıyorum. Kalbimi saflaştırmaya, kendimle bir olmaya ve yargısızlığa niyet ettim… Erişebildiğim kadar kalbe açıklıkla, samimiyetle ve sevgi ile bildiklerimi aktarmaya ve paylaşmaya niyetliyim aynı zamanda…

Özden Gün YAZICI

Bütünsel Sağlık Konularında Alınan Eğitimler

 1. 2017 - Kadim Nefes Teknikleri Sertifikası – Ebru Şinik / Yükselen Çağ
 2. 2018 - Primordiyal Ses Meditasyonu Sertifikası - Ebru Şinik / Yükselen Çağ
 3. 2018 - 200 Saat Hatha Yoga Eğitmenlik Eğitimi – Deniz Bağan – Taner Uncu / mK Yoga M.
 4. 2018 - 100 Saat Ayurvedik Yoga Terapist Eğitimi – Merih Kenet – Ebru Şinik – Neslihan İskit. / mK Yoga Merkezi
 5. 2018 - 30 Saat Hamile Yogası Eğitmenlik Eğitimi – Dilek Bulutlar / mK Yoga Merkezi
 6. 2019 - 50 Saat Işıltılı Nefes Eğitmenlik Eğitimi – Banu Çadırcı / Cihangir Yoga
 7. 2019 - 20 Saat Meditasyon Modülü – Yaşamak ve Öğretmek – Deniz Bağan / Yogatime St.
 8. 2020 – 50 Saat Yoğunlaştırılmış Yin Yoga ve Felsefesi / Berivan Aslan Sungur
 9. 2020 – 100 saat Mindlight Mindfulness Uzmanlık Programı / Günsu Engin
 10. 2019 - 2020 - 60 Saat Tai Chi & Qigong Temel Seviye Eğitimi / Zendo Akademi – Uğur Başak Arpacıoğlu
 11. 2019 – 2020 – 40 Saat Tao Yolu Online Eğitim / Zendo Akademi – Uğur Başak Arpacıoğlu
 12. 2020 – 16 Saat Online Mandala Eğitmenlik Eğitimi /Aslıhan Aksun
 13. 2020 – 100 Saat Online Estetik Aromaterapi Eğitimi / Şerife Akküçük

Deniz YAZICI Kimdir?

16 Ağustos 1973 ’ te İstanbul’da doğdum, büyüdüm... Uludağ Üniversitesi’nde Ekonometri okuduktan sonra iş hayatıma İstanbul’da başladım. Finans ve muhasebe üzerine daha çok tekstil sektöründe çalıştım. Halihazırda site yönetiminde aktif olarak çalışmaya devam ediyorum. İstanbul’da yaşantıma devam ederken bir yandan da doğada daha çok vakit geçirebiliyor olmanın hayalini kuruyorum.

Ailemizde nesilden nesile aktarılan futbol aşkı ile büyüdüm. Okul yıllarımda amatör olarak futbol oynadım. En büyük hobim Türkiye ve Dünya çapında oynanan futbol maçlarını izlemek, oyuncularını takip etmek.

Koyu bir tarih araştırmacısıyım. Eski medeniyetler, çağlar öncesi kavimler ve felsefe konularında araştırma yapmayı seviyorum.

Genel anlamda, doğa, fizik, tarih ve bilimsel alanlarda yeni keşifler yapmaktan ve bilgilerime yenilerini katmaktan keyif alıyorum.

Son yıllarda eşimle birlikte Tai-Chi & Qigong ve Meditasyon pratikleri yaparak zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olma, dengelenme ve şifalanma pratikleri yapıyorum.

Niyetim, bundan sonraki yaşantımda doğa ile bir olmak ve bereketli topraklarımıza emek vererek üretmek, paylaşmak ve doğa sevgisini yaymak…

Deniz YAZICI